Om UIP

United International Pictures (UIP) er et internationalt filmdistributionsselskab med hovedkontor i London.

UIP begyndte oprindeligt som et joint venture selskab mellem Paramount Pictures, Metro Goldwyn Mayer og Universal Pictures i 1981. Efter at Metro Goldwyn Mayer trådte ud af samarbejdet, ejes selskabet i dag af Paramount Pictures og Universal Pictures.

I Danmark distribuerer UIP 40-45 film om året til de danske biografer og på verdensplan har selskabet, siden det blev etableret, distribueret mere end 1.000 film heriblandt over 100 Oscar©-vindende film.

UIP har for Paramount Pictures og Universal Pictures distribueret film som Baywatch, Ghost in the Shell, 10 Cloverfield Lane, Snemanden, Jurassic World, Den danske pige, Kæledyrenes hemmelige liv, Warcraft og filmserier som Fifty Shades, Mission: Impossible, Bourne, Transformers, Fast & Furious, Star Trek og Grusomme Mig.

Ud over at distribuere film fra Paramount og Universal, distribuerer UIP i Danmark også film fra:

Sony Pictures
The Equalizer 1-2, Smølferne: Den Hemmelige Landsby, Just Getting Started, Emoji Filmen, Slender Man, Arrival, Peter Kanin, Jumanji: Welcome To The Jungle, Blade Runner 2049, Angry Birds Filmen, Ghostbusters, Sausage Party, Inferno, Underworld 5, Passengers, The Dark Tower, Foxtrot, Manchester By The Sea, Elle, Baby Driver, Spotlight, Hotel Transylvania 2-3, Amazing Spiderman: Homecoming, Baby Driver

Mislabel
Sankt Bernhard Syndikatet, Kaptajn Bimse, Suburbicon, The Hitman's Bodyguard, Kærligheden Flytter Ind, Valerian And The City Of A Thousand Planets, Julieta, The Founder, The Odyssey, A United Kingdom, Silence, The Suffragette, Bien Maja 1-2.

Regner Grasten Film
37, Kidnapning, Villads Fra Valby, En To Tre NU, Hvidsten Gruppen, Tarok, Krummerne – Alt På Spil, Rich Kids, Anja og Viktor – Brændende Kærlighed, Bølle Bob – Alle Tiders Helt

 


Direktion
Marketing

General Manager
Michael Berg
michael_berg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3221
Mobil: +45 4088 8422

PA to General Manager
Hanne Lindeneg
hanne_lindeneg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3220
Mobil: +45 6040 6070

Marketing

Marketing Manager
Gitten Holm Schmidt Woldbye
ghs@uip.dk
Tlf.: +45 3386 3223
Mobil: +45 2620 2330

Creative Coordinator
Binh Thanh Mai
btm@uip.dk
Tlf.: +45 3386 3219
Mobil: +45 6040 6073
 

Universal & Paramount
Sony & Mis. Label

Publicity
Jakob Legaard
jakob_legaard@uip.com
Tlf.: +45 3386 3228
Mobil: +45 4041 8721

Marketing
Christa Scherup Bjørklund
christa_bjorklund@uip.com
Tlf.: +45 3386 3218
Mobil: +45 2044 5187

Sony & Mis. Label

Publicity Manager
Tinna Munk
tinna_munk@uip.com
Tlf.: +45 3386 3222
Mobil: +45 2627 8422

Marketing
Inge Sommer
inge_sommer@uip.com
Tlf.: +45 3386 3217
Mobil: +45 3131 4123
 

Salg
Regnskab

Booking Manager
Gitte Blomsterberg
gitte_blomsterberg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3225

Booking & KDM
Jan Hansen
jan_Hansen@uip.com
Tlf: 3386 3224

Regnskab

Finance Manager
Niels Henrik Larsen
nielshenrik_larsen@uip.com
Tlf.: +45 3386 3227

Finance Assistant
Liselotte Schwartz
liselotte_schwartz@uip.com
Tlf.: +45 3386 3226

Lager

Rene Madsen
rene_madsen@uip.com
Tlf.: +45 3386 3229