Om UIP

United International Pictures (UIP) er et internationalt filmdistributionsselskab, som har hovedkontor i London.

UIP blev oprindeligt etableret som et joint venture selskab mellem Paramount Pictures, Metro Goldwyn Mayer og Universal Pictures i 1981. I dag ejes selskabet af Paramount Pictures og Universal Pictures.

I Danmark distribuerer vi 40-45 film om året til de danske biografer og siden selskabets etablering har vi distribueret flere Oscar©-vindende film og store filmserier som bl.a. Fast & Furious, Fifty Shades, Grusomme Mig, Jurassic World, Mamma Mia, Mission: Impossible og Transformers m.fl.

Herudover distribuerer vi også film fra:

Mis.Label
Rambo V: Last Blood, Mysteriet om Hr. Link, Child’s Play, Hitman’s Bodyguard 1-2, The Expendables 1-4, Arctic, Gøg & Gokke, Sankt Bernhard Syndikatet, Suburbicon, Jacques – En mand af havet, Kærligheden kender ingen grænser, Silence, The Suffragette og Bien Maja 1-2 og John Wick

Regner Grasten Film
Winnie og Karina - The Movie, Bølle Bob - Alle tiders helt, Hvidsten Gruppen, Tarok, Krummerne - Alt på spil, Villads fra Valby, En-To-Tre NU og Kidnapning

 


Direktion
Marketing

General Manager
Michael Berg
michael_berg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3221
Mobil: +45 4088 8422

PA to General Manager
Hanne Lindeneg
hanne_lindeneg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3220
Mobil: +45 6040 6070

Marketing

Marketing Manager
Gitten Holm Schmidt Woldbye
ghs@uip.dk
Tlf.: +45 3386 3223
Mobil: +45 2620 2330

Creative Coordinator
Binh Thanh Mai
btm@uip.dk
Tlf.: +45 3386 3219
Mobil: +45 6040 6073
 

Marketing
Marketing

Marketing Coordinator
Christa Scherup Bjørklund
christa_bjorklund@uip.com
Tlf.: +45 3386 3218
Mobil: +45 2044 5187

Marketing Coordinator
Inge Sommer
inge_sommer@uip.com
Tlf.: +45 3386 3217
Mobil: +45 3131 4123
 

Sony & Mis.Label

Publicity Manager
Tinna Munk
tinna_munk@uip.com
Tlf.: +45 3386 3222
Mobil: +45 2627 8422

Publicity Coordinator
Jakob Legaard
jakob_legaard@uip.com
Tlf.: +45 3386 3228
Mobil: +45 4041 8721

Salg
Regnskab

Booking Manager
Gitte Blomsterberg
gitte_blomsterberg@uip.com
Tlf.: +45 3386 3225

Booking & KDM
Jan Hansen
jan_Hansen@uip.com
Tlf: 3386 3224

Regnskab

Finance Manager
Niels Henrik Larsen
nielshenrik_larsen@uip.com
Tlf.: +45 3386 3227

Finance Assistant
Liselotte Schwartz
liselotte_schwartz@uip.com
Tlf.: +45 3386 3226

Lager

Rene Madsen
rene_madsen@uip.com
Tlf.: +45 3386 3229